Boards, Committees & Commissions

 

 Administrative Review Appeals Board

Members:
Rob Nelson (Chairperson)
Kathryn Koehl
Scott Sloan

 Baraboo Area Joint Fire & Emergency Medical Services District Commission

Meets:
Last Wednesday of each month at 7:00 pm in the Baraboo Fire & EMS building at 135 4th Street.

Members:
Heather Kierzek
Scott Sloan
Joel Petty
Dan Zurawski

 Baraboo Economic Development Commission (BEDC)

Members:
Chair-Vacant
Karen Kothbauer, Vice-Chair
Beth Persche, Secretary
Kristen Reynoso
Nanci Caflisch
Steve Beckett
Jason Kent
Stuart Koehler, Community Development Authority Representative
Serge Koenig
Seth Meise
Rob Nelson
Gene Dalhoff
Thomas Cox, Sauk County Development Corporation Representative

 Board of Review

Meets:
Usually between May and August

Members:
Rob Nelson
Tom Kolb
David Olson
Brenda Zeman
M. Kathleen Thurow
Agenda by:  Brenda Zeman (608) 355-2700

 Business Improvement District (BID)

Meets:
3rd Wednesday of each month at 6:00 pm in Room 205 of City Hall, 101 South Blvd.

Members:
Sarah Fay, President
Todd Wickus, Vice President
Andrew Killgallon
Bekah Stelling
Michele Miller
M. Kathleen Thurow
Tracey Sefkar
Brenden McDaniel
Lacey Steffes

 Community Development Authority (CDA)

Meets:
1st Tuesday of each month at 7 pm at Donahue Terrace.

Members:
Carolyn Wastlund, Chairperson
Joan Fordham, Vice Chair
Cliff Bobholz, Treasurer
Bryant Hazard
Dean Skare
Joel Petty
Stuart Koehler

 Emergency Management

Members:
Kevin Stieve, Director (608) 355-2710
Rob Nelson (608) 355-2559
Wade Peterson (608) 355-2740
Rob Sinden, Police Chief (608) 355-2720
Caleb Johnson
Tom Pinion (608) 355-2730
David Kitkowski
Scott Wysocki (608) 356-1400
Agenda by:  Kevin Stieve (608) 355-2710

 Ethics Board

Members:
Elizabeth Mowers
Dallas Johnson
Darlene Bach
Guy Reynolds
Jim Bohl, Alternate

 Carnegie-Schadde Memorial Public Library Board

Meets:
3rd Tuesday of each month at 5:30 pm at the Carnegie-Schadde Memorial Public Library, 230 4th Ave.

Members:
John Ellington, President
Glenn Bildsten, ex officio (representing the Baraboo School District)
Mitchell Groenhof
Annette Crowder
Beth Persche
Lacey Steffes
Bekah Stelling
Misty Muter
Gwen Herrewig
Brenda Barahona
Agenda by:  Jessica Bergin (608) 356-6166

 Parks and Recreation Commission

Meets:
2nd Monday of each month at 5:30pm at the Civic Center, 124 2nd St.

Members:
Roy Franzen, President
James Francisco, Vice President
Heather Kierzek
Megan Krautkramer
Angela Witczak
Craig Schlender
Amy Workman
Agenda by:  Mike Hardy (608) 355-2760

 Pink Lady Rail Commission

Members:
Dick Whitehurst     
Elmer Ellis Jr.     

 Plan Commission

Meets:
3rd Tuesday of each month at 5:15 pm in the Council Chambers of City Hall at 101 South Blvd.

Members:
Rob Nelson (Chair)
Tom Kolb, Council Rep.
Phil Wedekind, Council Rep.
Roy Franzen, Parks & Rec Rep.
Matthew Boegner
James O’Neill
Patrick Liston
Barry Hartup
Agenda by:  Kris Denzer (608) 355-2730

 Police Commission

Meets:
3rd Monday of each month at 3pm in the Dennis Thurow Room #204 at City Hall, 101 South Blvd.

Members:
Paul Kujak, President     
Dennis Kluge, Secretary     
Joanna Hollenback
Brian Getschmann
Joseph Viney
Agenda by:  D. Kluge

 Public Arts

Meets:
Last Thursday of each month at 4 pm in the Council Chambers at City Hall, 101 South Blvd.

If you have questions or would like to make a donation contact Bekah Stelling at Bekah Kates (608) 356-3133

View Agendas & Minutes

 Public Safety

Meets:
Last Monday of each month at 1:00pm at City Services Center, 450 Roundhouse Ct.

Members:
Thomas Kolb, Chair
David Olson
John Ellington

Agenda by: Kris Denzer (608) 355-2730

 UW Campus

Meets:
3rd Thursday of each month at 8 am. Council Chambers, City Hall.

Members:
Bryant Hazard, Chair
Cheryl Giese, Vice Chair        
Brandon Lohr
City Administrator
Brent Miller
Tom Kolb     
Phil Wedekind

Agenda by:  County Clerk (608) 355-3286

 Zoning Board of Appeals

Members:
Greg Wise
Robert Madalon
Misty Muter
Patrick Liston
David Kehoe
Ann Burton
Agenda by:  Kris Denzer (608) 355-2730